Sposób montażu sztukaterii elewacyjnej

Sposób montażu sztukaterii elewacyjnej Decor System - jak zamontować sztukaterię elewacyjną?

 

Lekkie Elementy Architektoniczne Decor System
SZTUKATERIA ZEWNĘTRZNA ELEWACYJNA
Montaż w systemie Decor System jest prosty - to tylko 3 kroki:

Cięcie
Klejenie
Malowanie

OPIS

Rdzeń profilu wykonano z twardego polistyrenu ekspandowanego (styropianu) o gęstości 30 kg/m3. Następnie profil styropianowy pokrywany jest żywicami akrylowymi z domieszką kruszywa kwarcowego. Powierzchnia stykająca się z murem cechuje się porowatością, co zwiększa przyczepności kleju montażowego. Długość handlowa profili 2,0 m ± 2 cm.

Profile elewacyjne Decor System mają funkcję wyłącznie dekoracyjną, nie mogą być stosowane jako elementy konstrukcyjne poddawane obciążeniom mechanicznym. Możliwe jest wykonanie za ich pomocą ramy ze styropianu wokół okna lub drzwi. Sztukateria na skosach również jest możliwa do wykonania.

 

MONTAŻ W SYSTEMIE Decor System
SZTUKATERIA ZEWNĘTRZNA ELEWACYJNA

 

W jakich warunkach powinien odbyć się montaż sztukaterii styropianowej?

 

Podstawową zasadą montażu jest właściwe przygotowanie podłoża. Powierzchnia powinna być czysta, bez kurzu i tłuszczu, a przede wszystkim sucha. Montaż gzymsów styropianowych i innych nie może odbywać się w dni deszczowe, kiedy ściana nasiąknięta jest wilgocią. Klej na takiej powierzchni nie będzie miał należytej przyczepności. Podłoże powinno być czyste, nośne, odkurzone, odtłuszczone, suche, higroskopijne i możliwie równe. Zaleca się montaż listew styropianowych i elementów dekoracyjnych przed położeniem struktury budynku.

 • Mierzymy światło otworu okna. Na elewacji należy zaznaczyć miejsca montażu. Można dodatkowo zamontować listwę prowadzącą, której zadaniem jest utrzymanie profilu na żądanym miejscu do czasu związania kleju. Do przytrzymania listew można również użyć gwoździ, które zostaną usunięte po wyschnięciu kleju. Dziury po gwoździach należy zaszpachlować akrylem z dodatkiem kwarcu (np. firmy TYTAN) lub klejem do styropianu.
 • Docinamy listwy elewacyjne na wymiar (należy pamiętać, aby zawsze miejsca łączeń listew były przycięte przed klejeniem). Nie należy kleić listew niedociętych, czyli takich bezpośrednio od producenta. Miejsca łączeń mogą nie mieć kąta prostego oraz mogą być zabrudzone. Zawsze odcinamy około 1 cm od krawędzi listwy. W tym momencie często pojawia się pytanie „Jak docinać listwy styropianowe?” oraz „Jak dociąć listwy styropianowe pod kątem?". Docinanie listew styropianowych pod kątem lub prosto należy wykonać za pomocą skrzynki uciosowej i ostrego brzeszczotu bądź zwykłej piły do cięcia drewna, o hartowanym zębie średniej wielkości. Przy większym zakresie robót zalecamy stosowanie pił o zębach widiowych. Można stosować również wszelkie piły elektryczne, a także ostre noże.

 

Jaki klej użyć w trakcie montażu sztukaterii zewnętrznej ?

 

 • Klejenie sztukaterii do elewacji wygląda podobnie jak klejenie glazury lub terakoty. Przed przyklejeniem listwy gruntujemy jej tylną powierzchnię poprzez wtarcie kleju gładką pacą. Następnie klej nanosimy w sposób ciągły przy pomocy pacy zębatej na elewację, we wcześniej zaznaczonym miejscu. Przy klejeniu listew do elewacji zalecamy kleje stosowane w systemach dociepleń elastycznych, kleje mrozo- i wodoodporne. Temperatura pracy kleju: +5 °C do +35 °C. Przy łączeniu listew między sobą lub podczas klejenia narożników gzymsów używamy również powyższego kleju.
 • Element dekoracyjny należy dokładnie oraz szczelnie docisnąć do podłoża.
 • W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych bądź elementów obszernych może zajść potrzeba łączenia w sposób mechaniczny za pomocą gwoździ lub kołków. Niezbędnym warunkiem uzyskania trwałej spoiny jest wykonanie klejenia w sposób szczelny, tak aby zapobiec przenikaniu wody. Dlatego też należy bardzo starannie wypełnić wszystkie szczeliny na styku profili styropianowych oraz profili styropianowych ze ścianą. Klej po nałożeniu w szczeliny powoduje powstanie trwałego i elastycznego uszczelnienia o długotrwałej odporności na wodę.
 • Nadmiar kleju usuwamy za pomocą drobnej szpachelki bądź za pomocą gąbki namoczonej w roztworze wody.
 • Ewentualne szczeliny wypełniamy klejem, a następnie modelujemy szpachelką. Można użyć również akrylu z dodatkiem kwarcu do użytku zewnętrznego.
 • Sztukaterię należy pomalować niezwłocznie po przyklejeniu do elewacji. Elementy Decor System są elastyczne w celu ułatwienia montażu. Jednak swoje docelowe właściwości i strukturę osiągają dopiero po pomalowaniu farbą lub zagruntowaniu. Zastosowanie się do zaleceń producenta gwarantuje trwałość i niezmienność materiału pod wpływem deszczu i innych warunków atmosferycznych.
 • Lekkie Elementy Architektoniczne Decor System można bardzo łatwo pokryć farbą elewacyjną silikonową lub akrylową. Wyklucza się stosowanie farb silikatowych. Należy wystrzegać się farb zawierających rozpuszczalniki. Zawsze przed pomalowaniem należy wykonać próbę w miejscu mało widocznym.

 

Najlepsza pora roku na montaż sztukaterii elewacyjnej

 

By montaż sztukaterii elewacyjnej przebiegł sprawnie i bezproblemowo, prace powinny być wykonywane w temp. +5 - +35 stopni, w dni słoneczne/ciepłe. Bezpieczny montaż sztukaterii zewnętrznej powinien odbywać się od czerwca do sierpnia i we wczesnej jesieni. Może się jednak zdarzyć, że sztukaterię trzeba zamontować w trudnych warunkach atmosferycznych. Szczególnie lipiec pomimo okresu letniego może okazać się deszczowy. W takiej sytuacji warto wykorzystać kołki do montażu styropianu.

 

Montaż sztukaterii elewacyjnej cena

 

„Montaż sztukaterii elewacyjnej cena”, „montaż sztukaterii cena” czy „montaż sztukaterii cennik” - to często wpisywane do wyszukiwarki hasła. Wpisują je osoby, które chcą odmienić oblicze swojej nieruchomości, ale nie posiadają doświadczenia w pracach budowlano-wykończeniowych. Pojawia się więc naturalna obawa, że nabywca nie poradzi sobie z montażem. Nowoczesna sztukateria styropianowa jest jednak wytrzymała i lekka, co przekłada się na jej nieskomplikowaną aplikację na ścianach. To, jak przykleić listwy styropianowe opisujemy we wcześniejszych podpunktach. Jeśli zastosujecie się Państwo do naszych powyższych wskazówek, cennik montażu sztukaterii zewnętrznej nie nie będzie potrzebny. Wszystkie prace będą Państwo w stanie wykonać we własnym zakresie, oszczędzając tym samym znaczne fundusze.

 

ZALECENIA W SYSTEMIE Decor System
SZTUKATERIA ZEWNĘTRZNA - ELEWACYJNA

 

 • Profile ram — profil ramy wystający poza krawędź o 2-3 mm pozwala zaszpachlować i wyrównać otwór okienny lub drzwiowy, dzięki czemu otrzymamy gładkie i wyrównane naroża.
 • Gzymsy styropianowe — do zabezpieczenia gzymsów zaleca się stosowanie obróbek blacharskich.
 • Parapety — aby zapewnić dostateczną szczelność spoiny ściany z profilem parapetowym, należy przykryć go daszkiem z kamienia lub blachy. W celu wykończenia końców parapetu należy przyciąć skos zewnętrzny pod kątem 45° za pomocą skrzynki uciosowej. Kolejnym krokiem jest wypiłowanie przeciwskosów, obfite nasmarowanie klejem i zaszpachlowanie.
Nasz adres

Decor System s.c.
Grzegorz Okraska, Piotr Kruk
Prądocin 11 (kierunek Sulęcin)
66-446 Deszczno

e-mail: biuro@decorsystem.pl

tel. 95 722 30 57
fax 95 783 30 46
kom. 608 921 068

NIP: 599-303-43-42
Regon: 080224504

Zapraszamy:

Pon-Pt: w godz.: 8:00 - 18:00
Sobota w godz.: 8:00 - 15:00

BNP Paribas Bank Polska S.A.
SWIFT: RCBWPLPW
Nr konta:
03 1750 1282 0000 0000 1318 1985

Konto walutowe:
Numer rachunku:
PL98 1750 1282 0000 0000 1347 3797

Kod BIC/SWIFT: RCBWPLPW

Znajdziesz nas na