Dach Mansardowy Konstrukcja - Okna mansardowe w Budownictwie
Dach mansardowy konstrukcja to termin, który nie cieszy się co prawda w dzisiejszych czasach szczytem popularności. Jednak jeśli chodzi o dach to nadal jest to ciekawe rozwiązanie pozwalające przede wszystkim na większe wykorzystanie przestrzeni użytkowej poddasza. Jest to typ dachu łamanego, gdzie każda z połaci składa się z dwóch elementów: części górnej o mniejszym kącie nachylenia, oraz części dolnej, która jest stroma. Tego typu dachy mogą być dwuspadowe lub czterospadowe.
Źródła historyczne mówią, że po raz pierwszy taka konstrukcja dachowa pojawiła się w renesansowej Francji, w roku 1550. Jednak dopiero w kolejnej epoce, baroku, nowoczesny dach mansardowy polski stał się naprawdę popularny za sprawą architekta François Mansarta. Od jego nazwiska ta konstrukcja wzięła też swoją powszechną nazwę. Dlaczego właśnie Mansart rozpropagował ten rodzaj dachu? To ciekawy wątek związany z prawem, ponieważ w dawnych czasach wartość podatkową obiektów obliczano według ich wysokości, liczonej od podstawy dachu. Konstrukcja dachu mansardowego pozwalała obejść prawo i zaoszczędzić na opłatach. Można więc sobie wyobrazić jak dużą popularnością swojego czasu cieszyły się dachy mansardowe i dlaczego ten rodzaj konstrukcji zyskał nazwisko paryskiego architekta.
Dach mansardowy konstrukcja
Czas na kilku słów o konstrukcji dachu mansardowego, który określa się też mianem dachu dwukondygnacyjnego. Jego charakterystyczną cechą jest jego stromość. Jak już wspomnieliśmy na początku, konstrukcja ta może być dwuspadowa lub czterospadowa. Na nowoczesny dach mansardowy polski składają się dwie połacie, które oddziela gzyms, uskok lub mur. Połacie zbudowane są z dwóch płaszczyzn o różnym nachyleniu. Dolna połać konstrukcji dachowej tego typu najczęściej jest nachylona pod kątem 60 stopni, a górna pod kątem 30 stopni. Takie przybliżone wartości przyjmuje się w przypadku dachów mansardowych francuskich, ale rozróżniamy też dachy mansardowe polskie.
W tych drugich dolna i górna część mają podobny spadek. Więźba dachowa mansardowa jest konstrukcją określaną jako płatwiowo-kleszczowa. Więzar składa się z dwóch części. W dolnej występuje słup środkowy, słupy skrajne oraz zastrzały połączone długimi kleszczami. W górnej natomiast stosuje się: krokwie, krótkie kleszcze, płatwie stopowe i kalenicową. Przy pokryciu dachów mansardowych stosować można na przykład blachę, dachówki ceramiczne, dachówki cementowe lub dachówki bitumiczne. Należy jednak pamiętać, że krycie takiej konstrukcji nie jest zadaniem łatwym i wymagać będzie zaangażowania doświadczonego dekarza.
Wady i zalety - Dach Mansardowy Polski
Nowoczesny dach mansardowy Polski to przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń poddasza użytkowego. W przypadku takiej konstrukcji eliminujemy bowiem co prawda efektowne, ale zabierające mnóstwo miejsca skosy. Dzieje się tak, bo nachylenie dolnej połaci dachu jest bardzo małe. W dodatku dolna połać stanowi ściany budynku i można w niej montować okna fasadowe.
Wykonanie dachu fasadowego wiąże się z dużymi wydatkami i dużym nakładem prac oraz precyzją, i właśnie te aspekty uznać należy za największe wady tego typu konstrukcji. Dachówki powinny być wykonane na zamówienie ze względu na specyficzny kształt, a to pociąga za sobą koszty. Kolejne nakłady pieniężne to opłacenie pracy dekarzy i niewątpliwie większe zużycie materiałów. Nie zapominajmy również o konieczności właściwej i szczegółowej izolacji i zabezpieczenia od wewnątrz.
Okna mansardowe - miejsce na efektowne zdobienia
Okna w konstrukcjach mansardowych stwarzają świetną okazję do montażu zdobniczych elementów sztukaterii zewnętrznej elewacyjnej. Dla przykładu w takiej zabudowie polecamy zastosować trzy elementy – zworniki elewacyjne, listwy elewacyjne oraz elewacyjne gzymsy, dostępne w ofercie Decor System. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju komponentów, budynek w elegancki i efektowny sposób nawiąże do chlubnych tradycji w architekturze i wzbudzi podziw naszych znajomych, przyjaciół, rodziny, gości, jak i zwykłych przechodniów. Elementy sztukateryjne charakteryzują się zarówno nowoczesnym designem, jak i wzorami nawiązującymi do przeszłości. Niezmiennie jednak technologia ich wykonania odpowiada najnowszym standardom, dlatego klienci mogą być pewni, że otrzymują produkt najwyższej jakości.
Sztukateria zewnętrzna produkowana i dystrybuowana przez Decor System wytwarzana jest ze styropianu EPS 200, czyli bardzo wytrzymałej odmiany tego materiału. Pokrycie powłoką żywicy akrylowej z domieszką kruszywa kwarcowego gwarantuje wieloletnie użytkowanie, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie wilgoci, deszczu i śniegu. Dodatkowo dzięki zastosowanej technologii produkcji, komponenty są niezwykle lekkie, a co za tym idzie łatwe w aplikacji. Można je też bez problemów malować farbami elewacyjnymi, dzięki czemu przystosowanie ich do kolorystyki budynku jest bajecznie proste. Mamy nadzieję, że nasz wpis na temat dach mansardowy konstrukcja rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące tego zagadnienia!
POLECANE ARTYKUŁY