Lukarna dachowa Konstrukcja - Efektowne Małe Okienko W Dachu

Lukarna dachowa

Co kryje się pod nazwą lukarna dachowa? To element architektoniczny umieszczony na dachu, zwany potoczne też jako "okienko w dachu", który ma za zadanie doświetlić poddasze. W obecnych czasach w tym celu stosuje się również okna połaciowe, ale lukarny to rozwiązanie znacznie bardziej eleganckie, poprawiające estetykę całego budynku z zewnątrz, szczególnie, jeśli zastosujemy sztukaterię elewacyjną.

Małe Okienko w Dachu - Lukarna i Jej Historia

 

Lukarna dachowa i jej konstrukcja to widok, do którego zdążyliśmy przywyknąć. Po raz pierwszy trend ten zaobserwowano w stylu gotyckim we Francji. W okresie baroku lukarny były znacznie bardziej ozdobne i często występowały w architekturze pałacowej. Od XIX wieku ich rola ozdobna malała, ustępując miejsca funkcjonalności. Konstrukcja lukarny dachowej składa się z frontowej powierzchni, w której znajduje się okno w dachu, powierzchnie boczne łączą natomiast front z połacią dachu. Tego typu nadbudówka zwiększa funkcjonalność całego poddasza, pozwalając na montaż okien, a dodatkowo uatrakcyjnia wygląd budynku z zewnątrz. Dzięki wprowadzeniu naturalnego światła, poddasze może służyć jako przestrzeń mieszkalna. Małe okienko w dachu, o którym mowa w naszym artykule o dużych rozmiarach zwiększy ponadto powierzchnię użytkową poddasza i stworzy dodatkowe możliwości na wykorzystanie pomieszczenia.

Często spotkać możemy się również z tak zwanym „wolim okiem”. Pierwotnie było to małe, okrągłe okno umieszczane w górnej części kondygnacji budynku, mające na celu dodatkowe rozświetlenie pomieszczeń. Później zaczęto wykonywać lukarny w kształcie wolego oka i obecnie pod tą nazwą funkcjonuje specjalna konstrukcja okien, które umieszcza się w połaci dachu. Wole oko wygląda bardzo atrakcyjnie, ale jego stworzenie przysparza niekiedy wiele trudu nawet najbardziej doświadczonym stolarzom i dekarzom.

 

Nowoczesna Lukarna Jednospadowa a Sztukateria

 

Klasyczne lukarny dachowe same w sobie stanowią duże uatrakcyjnienie konstrukcji budynku, ale można je dodatkowo ozdobić sztukaterią zewnętrzną. Przy tego typu zabudowie doskonale sprawdzą się gzymsy elewacyjne, listwy elewacyjne oraz zworniki elewacyjne. Elementy te zapewnią elegancki wygląd rodem z epoki, a użyta przy ich produkcji technologia to gwarancja wytrzymałości i wieloletniej posługi. Produkty sztukateryjne wykonane ze styropianu EPS 200 cechują się bardzo wysoką wytrzymałością i odpornością przy niskiej wadze oraz prostocie w montażu. Komponenty te pokrywa się żywicą akrylową z domieszką kruszywa kwarcowego. Gotowy produkt jest łatwy w aplikacji i możliwy do szybkiego przemalowania przy pomocy farb elewacyjnych. Dostosowanie elementów sztukateryjnych do wyglądu reszty budynku nie będzie więc stanowiło wyzwania. Natomiast uzyskane efekty są w stanie zachwycić każde oko wrażliwe na architektoniczne piękno.

 

  • co to są lukarny
  • okienko w dachu
  • małe okno w dachu
  • Mała lukarna w dachu

 

Lukarny dachowe montaż

 

Montaż lukarny dachowej nie jest rzeczą prostą z kilku względów. Z jednej strony wymaga wiele „papierologii”, z drugiej powinien się tym zająć fachowiec. Budowa lukarny w funkcjonującym budynku wiązać się będzie ze spełnieniem wielu wymogów prawnych. W większości przypadków niezbędne będzie pozwolenie na budowę. Możliwe też, że konieczne będzie podniesienie konstrukcji dachu. Jeśli uda nam się pokonać przeciwności prawne i budowlane, należy pamiętać, by projekt budowy lukarny był precyzyjny i stworzony przez fachowca. Łatwo bowiem podczas budowy stworzyć tak zwany „mostek termiczny”, który może wychładzać poddasze.

Lukarny dachowe to świetny sposób na rozświetlenie poddasza, ale ich budowa w istniejącym już obiekcie może być zadaniem arcytrudnym. Nic więc dziwnego, że inwestorzy rzadko decydują się na takie rozwiązanie. Jeżeli jednak udało nam się zamieszkać w domu jednorodzinnym lub budynku wielorodzinnym z lukarnami dachowymi, to warto ozdobić je sztukaterią, by nadać im i całemu budynkowi niepowtarzalnego charakteru.

 

Lukarny w dachu - podsumowanie

 

Zachęcamy do skorzystania z oferty firmy Decor System i naszego sklepu internetowego. W naszym magazynie znajduje się kilkadziesiąt rodzajów gzymsów elewacyjnych, listw elewacyjnych oraz zworników elewacyjnych, które w szybki i prosty sposób odmienią oblicze zewnętrznej części Państwa budynku. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu na rynku sztukaterii w Polsce jesteśmy w stanie doradzić Państwu najlepsze rozwiązania dla Waszego obiektu. Zewnętrzne elementy zdobnicze są w stanie dodać lukarnom dachowym dodatkowego blasku i nawiązać do pięknych, zdobniczych tradycji w architekturze. Serdecznie polecamy kontakt z naszym działem sprzedaży w razie pytań lub wątpliwości. Nasi wykwalifikowani pracownicy są w stanie odpowiedzieć na każde Państwa pytanie dzięki szczegółowemu przeszkoleniu i doskonałej znajomości rynku sztukaterii. Decor System to firma stale się rozwijająca i kierująca się zasadą satysfakcji naszych klientów.

POLECANE ARTYKUŁY

mur pruski
ciekawe kolory elewacji domów
ciekawe elewacje domów
Dach Mansardowy
Blog gont bitumicznyw
Blog Elewacje drewniane