Mur Pruski Konstrukcja Jak Zrobić - Imitacja - Zdjęcia

Mur Pruski Imitacja

Mur pruski konstrukcja to rozwiązanie architektoniczne, które bardzo rzadko stosuje się w obecnych czasach w przestrzeni miejskiej, jednak styl ten powoli powraca do łask. W pewnych obszarach wiejskich tego typu zabudowa to turystyczna wizytówka, która nieustannie cieszy oczy, budzi podziw i przywodzi na myśl dawne czasy. Co ciekawe, dzięki nowym technologiom możemy nadać naszym budynkom rasowy wygląd z epoki, właśnie w stylu muru pruskiego.

Mur Pruski Rys historyczny

Określeniu mur pruski towarzyszy często inna nazwa, a mianowicie ściana ryglowa. W praktyce to typ ściany szkieletowej, która jest wypełniona murem ceglanym, a niekiedy gliną i trzciną. Drewniana konstrukcja na budynkach jest najczęściej widoczna i stanowi efektowny element dekoracyjny.

Ta “technologia” stawiania budynków znana jest już od zamierzchłych czasów, choć z początku miała bardzo prymitywny i niestabilny charakter – ludność konstruowała swoje domy na palach wbitych w ziemię, ale taki sposób nie pozwalał na utrzymanie dachów o solidnej konstrukcji i ciężarze. Niezbędne stało się więc zastosowanie bardziej skomplikowanych i złożonych konstrukcji. Wymyślono więc tzw. konstrukcję słupowo-krzyżulcową, która stawiana była na kamieniach, by zabezpieczyć drewno od wilgoci. Z czasem zaczęto również stosować belki ukośne (tzw. zastrzały) i rozwory oraz podwalinę. Z biegiem wieków przykładano również coraz większą wagę do wyglądu konstrukcji poprzez upiększanie fasad.

Pruski Mur Konstrukcja Mur Pruski imitacja

Ryglowe budownictwo największą popularnością cieszyło się w rejonach Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Litwy, Łotwy, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Holandii, ale również Polski. W naszym kraju występowało już od czasów średniowiecza, a jego rozpowszechnienie miało miejsce w XIX wieku na obszarach należących do ówczesnych Prus, skąd wzięła się również jego potoczna nazwa – mur pruski. Zabudowę ryglową na terenie naszego kraju znajdziemy przede wszystkim na Kaszubach, na Śląsku, na Warmii i Mazurach oraz w Polsce północno-wschodniej i zachodniej. Mur pruski był popularny przede wszystkim w budownictwie gospodarczym i mieszkalnym, ale w tej technice często stawiano też zamki i obiekty sakralne. Przykładem obiektu wykonanego w tej technice jest gorzowski spichlerz. Powstał w XVIII wieku jako magazyn, w którym składowane było zboże. W XIX wieku, a dokładniej w jego drugiej połowie, został przekształcony w magazyn militarny. Dziś pełni rolę filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta i stanowi jeden z najważniejszych i najcenniejszych zabytków Gorzowa Wielkopolskiego.

Ogólnie w naszym kraju wyróżniamy kilka odmian budynków wykonanych w stylu ryglowo-szachulcowym – wielkopolski, kaszubski, dolnośląski, lubuski, sudecki i łużycki.

Drewniane elementy muru pruskiego

Ściana ryglowa, czyli mur pruski składa się z kilku drewnianych elementów, tworzących całą konstrukcję. Belki podwalinowe podpierają ściany wewnętrzne i zewnętrzne. Umieszcza się je na fundamentach, ale należy pamiętać, by były zakotwione w ścianach fundamentowych. Kolejne części konstrukcji ścian będą umieszczane właśnie na nich. Słupy to podstawowy komponent konstrukcji ścian. Najczęściej umieszcza się je w narożnikach, z boku przestrzeni drzwiowych i okiennych, tam, gdzie stykają się ściany nośne. Belki oczepowe służą do usztywniania ścian od góry. Mocujemy je prostopadle do słupów. Na belkach opierać się będą końcówki belek stropowych i stelaż dachu. Zastrzały to belki skośne, które usztywniają konstrukcję i zapewniają stateczność ścian. Na dolnej kondygnacji umieszczamy je koło słupów, przeważnie narożnych, a ich dolny koniec powinien być bardziej odsunięty niż ten górny. Na wyższej kondygnacji powinno być odwrotnie. Zastrzały łączymy z oczepowymi i podwalinowymi belkami.

Pruski Mur Jak Zrobić

Kolejny element to rygle. Te krótkie belki dzielą całą konstrukcję na pola zamknięte i tak jak zastrzały, gwarantują stateczność ścian. Różnica polega na tym, że zastrzały gwarantują stateczność ścian przy oddziaływaniu sił poziomych, a rygle pionowych. Zamki, czopy i wręby, czyli złącza ciesielskie, a także śruby i gwoździe służą do montażu drewnianych elementów konstrukcji w całość. Stosuje się również łączniki BMF. W budowie ryglowych konstrukcji powinniśmy stosować rodzaje drewna wykorzystywane przy tworzeniu drewnianych domów i drewnianych konstrukcji w murowanych obiektach. Drewno powinno więc być wysuszone i odpowiednio zaimpregnowane przed działaniem opadów atmosferycznych i promieni słonecznych, ale też grzybów, pleśni i owadów. Pomóc może w tym ciśnieniowa impregnacja czy komorowe suszenie w połączeniu z obróbką tarcicy oraz impregnujące farby, oleje i lakiery. Tradycyjne wypełnienie wolnych przestrzeni konstrukcji to mur z cegieł.

Elewacja na styl muru pruskiego – jak to zrobić?

By nadać naszemu budynkowi wygląd z epoki, nie musimy stawiać całej konstrukcji od podstaw. Obecna technologia pozwala przystosować elewację domu do dawnych, wizualnych standardów. Na początek konieczne będzie wykonanie projektu, który szczegółowo powinien opisywać taką grubość styropianu, by zapewniła ona ciepło wewnątrz obiektu. Gdy mamy już gotowy projekt, możemy przystąpić do prac. Zaczynamy od przymocowania do ścian zewnętrznych styropianu z użyciem zaprawy. W elementach styropianowych należy wyciąć koryta na deski. Następnie na płyty nakładamy zaprawę klejącą i kładziemy siateczkę z włókna szklanego. To nasza zbrojna warstwa, na której następnie umieszczamy masę tynkarską podkładową. Dopiero po tych zabiegach możemy zabrać się za montaż desek. Oczywiście musimy pamiętać o ich odpowiednim zaimpregnowaniu. Deski mocujemy metalowymi kotwami. Wolne przestrzenie między styropianem i deskami wypełniamy uszczelniającą masą. Ostatni etap to umieszczenie wyprawy tynkarskiej na zbrojnej warstwie. Nie można jednak zapomnieć o zabezpieczeniu desek, może do tego posłużyć folia malarska.

Mur Pruski Jak Zrobić

Tak wykonane ściany zewnętrzne łudząco przypominają klasyczny mur pruski i z pewnością będą budzić zainteresowanie i podziw miłośników historycznych stylów w architekturze. Pamiętajmy jednak, że tego typu wygląd budynku nie sprawdzi się w każdym otoczeniu. Ściany ryglowe przede wszystkim współgrają z otoczeniem historycznym i wiejskim.

POLECANE ARTYKUŁY