Elewacja Drewniana Domu Montaż Na Styropianie

elewacje drewniane

Z roku na rok elewacja drewniana zdobywa coraz większą ilość fanów. Drewno nadaje budynkowi niepowtarzalny charakter, stwarza poczucie stabilności, bezpieczeństwa i ciepła. Elementy drewniane mogą znajdować się jedynie na części elewacji, ale często pokrywają cały dom. Przy odpowiednim zabezpieczeniu i wentylacji tego typu rozwiązanie będzie cieszyć nas przez długie lata. Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów drewna, dlatego nawet najwybredniejsi klienci znajdą coś dla siebie.

Drewno sprawdza się w każdym przypadku. Gdy myślimy o klasycznym nurcie w architekturze, przed oczami mamy prostokątny obiekt z dwuspadowym dachem pokryty drewnianą elewacją. Ale drewniane elementy idealnie pasują również do nowoczesnego stylu. Obecnie w asortymencie producentów elementów drewnianych znajdują się różne rodzaje tego naturalnego materiału. Gatunkom drewna spotykanym w naszej części globu towarzyszą również egzotyczne odmiany. Czym charakteryzują się poszczególne gatunki drewna, które służą w tworzeniu elewacji?

Szara Elewacja z Drewnem Historia

Zacznijmy od odmian spotykanych w Polsce. Drewno sosnowe i świerkowe jest przede wszystkim trwałe, niedrogie i proste w obróbce. Sosna zwyczajna stanowi ponad sześćdziesiąt procent drzewostanu w polskich lasach, jednak porasta wielkie obszary na całym świecie. Stosuje się je na zewnętrzne okleiny, sklejkę, stolarkę drzwiową i okienną, konstrukcje budowlane, podłogi, maszty czy kolejowe podkłady. Znajduje zastosowanie również w meblarstwie, przy produkcji płyt pilśniowych i wiórowych, w artystycznej stolarce i produkcji węgla drzewnego. Sosna skandynawska jakościowo jest jednak lepsza niż ta rodzima, a to z powodu żywicy, sporych sęków i szerokich przyrostów rocznych polskiej odmiany tego drzewa. Występująca kolorystyka to wachlarz od niemal białej po pomarańczowo-brązową.

W naszym kraju występuje jedna odmiana świerku – świerk pospolity. Drewno świerkowe to surowiec, z którego wyrabia się celulozę, ale to również dobry materiał stolarski i ważny materiał budowlany. Z odmiany istebniańskiej tworzy się instrumenty muzyczne. Modrzew w Polsce spotkamy w Tatrach i w południowo-wschodniej oraz środkowej części kraju. To najtwardszy gatunek drewna, dlatego świetnie sprawdza się w celach budowlanych, m.in. w sektorze ziemnym, wodnym, kopalnianym czy przy budowie mostów. Modrzew służy do produkcji mebli, podłóg, boazerii, okładzin, masztów czy płyt wiórowych.

Nowoczesne Elewacje Drewniane Gatunki

Teraz czas na przegląd gatunków dla naszego regionu egzotycznych. Cedr czerwony rośnie w klimacie podbiegunowym. To drewno odporne na oddziaływanie atmosferyczne, posiadające właściwości termoizolacyjne. Ma zróżnicowany kolor – od beżu do ciemnego brązu, ale z czasem staje się srebrzystoszare.

Świerk skandynawski jest bardzo trwały i odporny i cechuje się jasnym odcieniem. Ma ładniejszą fakturę drewna od gatunku świerku występującego w Polsce, jak również mniej sęków i mniejsze przyrosty roczne, a to oddziałuje na jego wytrzymałość.

Tatajuba świetnie sprawdzi się na zewnątrz, ze względu na jej odporność na wilgoć i zmiany temperatury. Drewno tatajuby ma brązowo-miodowy odcień, który z czasem staje się ciemniejszy.

Okume pochodzi z lasów afrykańskich. Występuje w różnych barwach, ale najbardziej charakterystyczny jest odcień łososiowy i jasnoróżowy.

Meranti to rodzaj drewna tworzony z malezyjskich i indonezyjskich drzew Shorea. Często wykorzystuje się je przy produkcji mebli, drzwi i okien, a paleta jego barw sięga od szarobrązowego do ciemnobrązowego.

  • Nowoczesne Elewacje Drewniane Gatunki
  • Drewniana Elewacja Domu
  • Szara elewacja z drewnem
  • Drewniane elewacje domów

Drewniana Elewacja Domu - właściwości drewna

Drewno przeznaczone na elewację powinno posiadać wilgotność na poziomie od dwunastu do osiemnastu procent, co zapobiegnie nadmiernemu odkształcaniu. Przy montażu desek elewacyjnych powinniśmy pamiętać o tym, że drewno jako materiał "pracuje" – pod wpływem wilgoci kurczy się i rozszerza, dlatego desek nie można przybijać "na styk". Najlepiej zostawić między kolejnymi elementami kilkumilimetrowe odstępy. Deski układać można pionowo, poziomo albo pod kątem 45 stopni. Drewnianą elewację montować można do każdego rodzaju ścian konstrukcyjnych za pomocą rusztów metalowych i drewnianych lub za pośrednictwem rusztu systemowego, aluminiowo-drewnianego. Tzw. szczelina wentylacyjna powinna znaleźć się między drewnianą elewacją a elementami izolacyjnymi. Dzięki cyrkulacji powietrza w tym obszarze nie wystąpi wilgoć czy pleśń na deskach. Szczelina zwykle wynosi blisko dwadzieścia milimetrów. Wloty i wyloty powietrza muszą zostać zabezpieczone przed dostępem myszy i owadów. Elementy dekoracyjne do ściany przymocujemy za pomocą wkrętów i gwoździ o długości dwukrotnie większej niż grubość deski. Wkręty ocynkowane pozwolą uniknąć nam rdzawych zacieków na elewacji.

elewacje z drewna

Domy z elewacją drewnianą - impregnacja drewna

Niezwykle istotnym aspektem jest odpowiednie i właściwe zabezpieczenie drewnianej elewacji przed działaniem wilgoci czy owadów. Wyróżniamy kilka sposobów, które pozwolą nam przez wiele lat cieszyć się elewacją drewnianą w nienagannym stanie. Impregnacja hamuje przedostawanie się wody do drewna i zatrzymuje działanie owadów oraz rozwój pleśni i grzybów. Dodatkowo chroni przed ogniem i podkreśla słoje. Obecnie najskuteczniejszą metodą impregnacji jest działanie ciśnieniowe, zabieg należy jednak powtarzać co pięć lat. Zaletami lakierowania jest ochrona drewna przed słońcem i wodą, biologiczną korozją i mechanicznymi uszkodzeniami. Zabieg ożywia barwę drewna, ale należy go często powtarzać - nawet co 24 miesiące. Jeśli jednak przed lakierowaniem na drewno naniesiemy impregnat bezbarwny, żywotność powłoki będzie dłuższa. Malowanie sprawdza się w przypadkach, gdy drewno nie jest narażone na zagrzybienie i uszkodzenia mechaniczne. Farba zmienia jednak wygląd drewna i pokrywa jego rysunek. Malowanie należy powtarzać co sześć do ośmiu lat.

Kolejny sposób zabezpieczania drewna to bejcowanie. Jest on mało skuteczny w przypadku rozwoju grzybów i pleśni, ale bejcowanie podkreśla kolor drewna dzięki głębokiemu wnikaniu w jego struktury. Dzięki bejcowaniu drewno nie powinno dodatkowo blaknąć, a to ze względu na stosowane w preparatach barwniki odporne na promieniowanie UV. Skuteczność bejcowania podniesie dodatkowe zabezpieczenie woskiem lub lakierem. Przy ochronie drewna można zastosować również tzw. lakierobejce. Środki te sprawdzą się przede wszystkim w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć. Działanie lakierobejcy powinno utrzymywać się przez przynajmniej pięć lat.

POLECANE ARTYKUŁY